середа, 27 квітня 2016 р.

Кого скоротити та хто наступний?

Після виходу наказу профільного міністерства про скорочення посад штатного розпису у навчальних закладах на 10% виникає багато запитань.
Чому такий відповідальний наказ підписала заступник, а не пані міністр? Не хочеться починати з міністерського крісла свою реформаторську діяльність , "ріжучи по живому" освітній організм?

Кого скорочувати? 
У Очаківському районі скоротили всіх кого можна було звільнити: 3-х методистів РМК відділу освіти, водія, господарську групу, 3 бухгалтерів, усіх сторожів. Теж саме відбувається в школах та дитсадках. Прибиральниці миють підлогу понаднормово вдвічі, охорона закладів не здійснюється, вчителів, психологів не вистачає, заступники директора працюють здебільшого на 0,5 ставки, вихователі ДНЗ працюють одночасно у декількох групах.
Підкажіть, шановна І. Совсун хто наступний опиниться на вулиці?

Міністерство освіти і науки доручило навчальним закладам забезпечити у 2016 році скорочення керівного, адміністративного, управлінського, господарсько-обслуговуючого персоналу, водіїв, а також робітників, які обслуговують громадські будівлі на 10%. Відповідний наказ підписаний 13 квітня першим заступником міністра освіти Інною Совсун.

Наказ мають виконати керівники навчальних закладів та установ освіти, штатний розпис яких розробляється з дотриманням вимог, передбачених типовими штатними нормативами і які передбачають максимальну кількість посад, затверджених відповідними наказами МОН.

Департаментам освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій та вищим навчальним закладам, які належать до сфери управління МОН, доручено до 15 липня надати у Міносвіти інформацію щодо здійснення скорочення працівників. 

понеділок, 25 квітня 2016 р.

Вітаємо колегу, історики!

Безперечно Аркуша Катерина Володимирівна талановитий вчитель: у цьому я пересвідчився під час відбіркового та фінального етапів обласного туру конкурсу «Учитель року – 2016». Уроки "легкі", насичені, з високим темпом. Впевненість у собі, дещо пербільшений, як на мій погляд, оптимізм могли зіграти з її удачею злий жарт. Та я не про це...

Вітаю, молодого талановитого вчителя зі сходженням на педагогічний ОЛІМП!

Щасти і надалі тобі, Катю! 

22 квітня 2016 року у Чернігівському обласному палацу дітей та юнацтва відбулося урочисте закриття третього (заключного) туру конкурсу «Учитель року – 2016» у номінації «Історія».


Фіналістів конкурсу, членів журі та гостей Чернігова привітали головний спеціаліст департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Раїса Євтушенко, начальник управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації Микола Конопацький, член Центрального оргкомітету Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2016», доктор філософії, кандидат історичних наук, лауреат всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 1998», директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» і музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Ігор Щупак.

Заступник голови журі Віктор Мисан, заступник директора з навчальної роботи школи-інтернату ІІ-ІІІ ступенів «Рівненський обласний ліцей», заслужений вчитель України, вручив дипломи учасникам третього (заключного) туру конкурсу. Дипломами конкурсу були нагороджені:
- Аркуша Катерина Володимирівна, вчителька Миколаївської гімназії № 4 Миколаївської міської ради Миколаївської області;
- Веркалець Тетяна Ярославівна, вчителька Полтавського навчально-виховного комплексу № 16 Полтавської області;
- Дяченко Аліна Михайлівна, вчителька Хмельницького навчально-виховного комплексу № 10 Хмельницької області;
- Колісніченко Сергій Володимирович, учитель Помічнянської загальноосвітньої школи I-III ступенів №1 імені Героя України Березняка Євгена Степановича Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області;
- Ланіца Ольга Стефанівна, вчителька Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату Івано-Франківської обласної ради;
- Мицько Віктор Михайлович, учитель Слов’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 11 Слов’янської міської ради Донецької області;
- Пилипович Тарас Васильович, учитель  Рівненської гімназії «Гармонія» Рівненської області;
 - Свинчук Анатолій Васильович, учитель комунального закладу «Луцький навчально-виховний комплекс «Гімназія № 14 імені Василя Сухомлинського» Волинської області;
- Чернецька Інна Вільямівна, вчителька Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11 Тернопільської міської ради.
Відповідними дипломами було нагороджено лауреатів третього (заключного) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2016»:
Власову Наталію Сергіївну, вчительку комунального закладу освіти «Середня загальноосвітня школа №15» Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області – ІІ місце;
Кулакову Наталю Михайлівну, вчительку ліцею №15 м. Чернігова Чернігівської області – ІІІ місце.



Кульмінацією урочистого свята стало оголошення переможця конкурсу, яким стала Бурлака Олена Вікторівна, вчителька Городищенського економічного ліцею Городищенської районної ради Черкаської області. Вона отримала диплом Центрального оргкомітету Всеукраїнського конкурсу «Учитель року  – 2016».
Рішенням журі були відзначені учасники конкурсу у 4 номінаціях:
- «За успіхи в реалізації патріотичного виховання у процесі навчання історії» – Колісніченко Сергій Володимирович, учитель Помічнянської загальноосвітньої школи I-III ступенів №1 імені Героя України Березняка Євгена Степановича Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області;
- «За успіхи у формуванні інформаційної компетентності учнів на уроках історії» – Аркуша Катерина Володимирівна, вчителька Миколаївської гімназії № 4 Миколаївської міської ради Миколаївської області;
- «За успіхи в організації пізнавальної діяльності учнів на уроках історії» – Дяченко Аліна Михайлівна, вчителька  Хмельницького навчально-виховного комплексу № 10 Хмельницької області;
- «За успіхи у формуванні національної ідентичності та запобіганні ціннісних дезорієнтацій учнів» – Мицько Віктор Михайлович, учитель Слов’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 11 Слов’янської міської ради Донецької області.

Урочисту атмосферу свята створили творчі колективи Чернігівщини: театр танцю «Слов’яни», Театр тіней «Фаєрфлайс», танцювальні колективи «Аеліта» та «Парадокс», циркова студія «Фієста».


Вітаємо переможців та учасників конкурсу та бажаємо творчого натхнення, підкорення нових професійних вершин!

Опорна школа - зразок нового освітнього закладу!

Опорна школа - звучить інтригуюче та дещо фантастично. 

Та перед очима починає вимальовуватися реальна картинка - морально застаріла невеличка будівля сільської школи на очах збільшується у розмірах (у кожному класі буде декілька паралелей). "Майкрософт" завзято копає канави та бережно укладає дроти для швидкісного інтернету. Western NIS Enterprise Fund поквапливо розкладає на свіжі від масляної фарби робочі столи - ноутбуки, планшети та інші навчальні гаджети. 

За літо нашвидкоруч перепідготовлені та найбільш відповідальні учителі із відчутним англомовним акцентом репетирують у лунких класах проведення першого уроку 2016-2017 навчального року. Новенькі комфортабельні автобуси за декілька хвилин долають із сухоєланецькими дітьми значні відстані по новим шосейним дорогам.

А якщо серйозно - то як добре, що Міністерство фінансів не забуло,  розробляючи проект, Міністерство освіти і науки...
Буде на кого кивати у разі провального результату.




Міністерство фінансів відібрало 24 опорні школи для «пілотного» проекту.  
Там зазначають, що проект був започаткований спільно з Міністерством освіти і науки та став можливий завдяки підтримці групи донорів, серед яких - Уряд США, Western NIS Enterprise Fund, а також компанія "Майкрософт Україна", яка погодилася надати технічну допомогу в оснащенні опорних навчальних закладів.

Метою проекту є покращення якості освіти дітей, які проживають й навчаються в селах та селищах, і підвищення ефективності використання державних коштів, що виділяються на фінансування освіти.

В рамках проекту було відібрано по одній школі у кожній області, що отримає кошти на розвиток матеріально-технічної бази. Зазначена школа зможе отримати ресурси на ремонт приміщень, навчальне обладнання та інформаційно-комп’ютерні технології, щоб забезпечити високу якість середньої освіти для дітей з сільської місцевості.

У Міністерстві фінансів повідомляють, що відбір опорних шкіл проводився незалежними представниками проекту за участі міжнародних донорів, фонду Western NIS Enterprise Fund та Агенства США з Міжнародного Розвитку (USAID). Перевага надавалася школам, які, в рамках оптимізації, буде укрупнено за рахунок малоформатних шкіл.


«Таким чином, учні з сільської місцевості отримають можливість здобути якісну середню освіту, що стане базою для подальшого навчання і кар’єрного росту», - запевнили у Міністерстві фінансів. Планується, що 1 вересня 2016 року оновлені навчальні заклади зможуть відкрити свої двері для школярів.


вівторок, 19 квітня 2016 р.

Використання можливостей аккаунту GOOGLE у роботі з навчальними проектами

Продовжуючи роботу над, розпочатим у 2014 році, проектом «Учитель у сучасному online-просторі» 19 квітня 2016 року на базі національного природного парку «Білобережжя Святослава» відбувся семінар-практикум для вчителів історії на тему: «Використання можливостей аккаунту GOOGLE у роботі з навчальними проектами». 


Так, на початку 2015-2016 навчального року історики висловили побажання розпочати роботу над розробкою опорних конспектів уроків з історії рідного краю – саме ці заняття потребують від педагога копіткої, системної та довготривалої підготовки. До березня   2016 року творча група вчителів розробила орієнтовні конспекти занять, які частково відредагувала Бохна С.О., вчитель історії Куцурубської ЗОШ І-ІІІ ст. імені Т.Г. Шевченка  


Використовуючи сучасні можливості «хмарних» технологій Тарабан В.А., завідувач РМК відділу, розмістив напрацьовані матеріали на google-диску інтернет-ресурсу та провів практичне заняття щодо його застосування. Вчителі історії отримали миттєвий доступ не тільки до розробок своїх колег, але і можливість доповнювати, змінювати, виправляти вже напрацьоване.

Під час проведення заходу  були проаналізовані результати участі учнів у ІІІ етапі Всеукраїнських олімпіадах з історії та правознавства у 2015-2016 н.р., Бохна С.О., як член суддівської колегії, надала методичні поради колегам щодо особливостей підготовки учнів до участі у Турнірі юних істориків.

Про засоби підготовки до ДПА, ЗНО-2016 з історії розповідали Тарабан В.А.,та Кирильчук С.І., вчитель історії Кам’янської ЗОШ IIII ступенів. Презентацію нещодавно видрукованої книги «Історія рідного краю: Миколаївщина» провела Бохна С.О., вчитель історії Куцурубської ЗОШ І-ІІІ ступенів.


Змістовним був виступ Загребельної Н.М., методиста РМК, яка озвучила результати пошуково-краєзнавчої роботи проведеної в районі та висловила очікування щодо залучення до неї більш широкого кола істориків та їх юних вихованців.

пʼятниця, 15 квітня 2016 р.

З новим міністром, колеги!

Освітяни шкільної ланки забарилися чекати на краще. За міністерстерську каденцію пана С. Квіта частина сільських учителів втратила роботу (була скорочена), закрито близько 5% малокомплектних шкіл, діти 4, 7 кл. закінчують навчальний рік без необхідних підручників, опорні школи, якщо будуть відкриті,спустошать демографічно сільську місцевість, а дітей піддадуть багаточасовим тортурам щоденних перїздів у технічно несправних, не опалюваних автобусах по розбитим дорогам.

Але вже так ми влаштовані, що завжди маємо надію на краще. Не підведіть нас, шановна, пані МІНІСТР.
                                                                                           
Народний депутат Лілія Гриневич призначена на посаду міністра освіти і науки. Відповідне рішення було ухвалено 239 народними депутатами при голосувані за новий склад Кабінету Міністрів.

Лілія Гриневич є відомим фахівцем в освітній галузі. Вона створювала систему зовнішнього незалежного оцінювання в Україні. У 2006 році обіймала посаду директора Українського центру оцінювання якості освіти.

Також очолювала Головне управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації.

Під час політичної діяльності двічі обиралась до парламенту. Народний депутат 7-го і 8-го скликань, голова Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти. Член Політичної партії "Народний фронт".

Гриневич є одним з авторів законопроекту про освіту, який, після доопрацювання в профільному парламентському комітеті, був повторно зареєстрований у Верховній Раді.


вівторок, 12 квітня 2016 р.

Весняна акція з благоустрою і озелення

08 квітня 2016 року працівники відділу освіти, молоді та спорту Очаківської райдержадміністрації, як і всі колективи освіти району взяли участь у весняній акції щодо благоустрою та озелення.

Благоустрій та озеленення населених місць - це комплекс робіт щодо створення і використання зелених насаджень у населених пунктах. У містобудуванні благоустрій та озеленення є складовою частиною загального комплексу заходів по плануванню, забудови населених місць. Воно має величезне значення в житті людини, має великий вплив на навколишнє середовище.

Зробимо наш край чистішим та привабливішим!

     Джаноян Т.А.
голова районної 
ради профспілки 
працівників освіти




Жайворонок - провісник весни!

День весняного рівнодення – це астрономічне явище спокон віків відігравало важливу роль у всіх світових культурах. Це пов’язано з періодом коли «земля закінчує свій зимовий шлях». Наші пращури підмітили, що після цього дня наступає весна, прилітають птахи та  починають  будувати  гнізда. Особливо везтиме тому хто у цей день нарахує сорок пташок - за це його красуня-весна винагородить щедрими дарами.  


Серед усіх пташок, за народними прикметами, саме жайворонки були символами довгоочікуваної весни. А щоб прискорити її прихід «пекли фігурки птахів з розкритими крильцями, з оченятами-родзинками, обсипані цукром». Традиційно «всі члени родини отримували таку пташку - рум’яну, хрустку, апетитну, але не з’їдали відразу, а приймалися кликати весну, хто на що здатний. Забиралися на дахи, підкидали пташок вгору і намагалися співати-кричати голосніше, щоб Весна почула».


Свято «Жайворонка»  вже не перший рік відзначають у Покровській  школі, родзинкою якого є традиційне випікання «жайворонків» - печива у вигляді птахів.  А поки тісто, яке власноруч замішували діти, «підходило», дітлахи навипередки вгадували, за аудіозаписом, спів  перелітних птахів. Під час вікторини малеча дізналася багато цікавого про особливості птахів у весняний період. Особливо їм сподобався  конкурс «Знавець прислів’їв та приказок про весну та птахів». Із задоволенням учні брали участь у стародавніх іграх: «А ми просо сіяли» та «Подоляночка».  

В кінці цього дійства директор школи Олена Леонідівна Васильєва оголосила результати попередньо проведеної акції: «Зробимо домівку для пернатого друга», започаткованого природно – заповідними об’єктами: РЛП «Кінбурнська коса» та НПП «Білобережжя Святослава». Найактивніші учасники конкурсу малюнків «Весна – очима дітьми», учні 6 класу: Юрій Хомутянський, Сергій Гопкало, Роман Бородін, семикласник Ілля Філіпенко  були відзначені спеціальними нагородами.


На це свято завітали дільничні інспектори РЛП «Кінбурнська коса» та нагадали учням про правила поводження на території парку, подякували за добротно зроблені «домівки для птахів» та подарували декілька шпаківень.  

Згодом підготовленого тіста юні покровчани ліпили «жайворонків» і випікали  печиво, та знімали із задоволенням  пробу із своєї випічки.

Після всього відповідно до народного звичаю — «Заклички», учасники свята, піднявшись на високу кучугуру, «закликали весну», виконуючи найдавнішу закличну «Благослови, мати весну…» та веснянку «Щебетала пташечка».   


Свято весни – це повага людини до дарунків весняної природи. Тому в обрядах, піснях і хороводах, що  супроводжують це свято, природа, праця і побут місцевого населення є гармонійно поєднаним нероздільним цілим.  

І. В. Щеглова, вчитель біології
Покровської ЗОШ І-ІІІ ст.


        

Майстер-клас для вчителів мистецтвознавчих дисциплін

Проблема формування творчої компетентності дитини одне із головних завдань Державного стандарту освіти. Та коли цей процес відбувається через занурення учня у різні види мистецтва - це дає напрочуд вагомі результати. Саме це і зумовило вибір теми районного семінару: «Формування творчої компетентності школярів засобами декоративно-ужиткового мистецтва» для керівників гуртків декоративно-ужиткового мистецтва та вчителів трудового навчання.

Захід відбувся 31 березня 2016 року на базі районного методичного кабінету відділу освіти райдержадміністрації. Крикуненко О.С., методист Школи естетичного виховання с. Парутине, відкриваючи семінар, звернула увагу на нові сучасні засоби впливу на творчий процес формування прикладних вмінь та навичок у підростаючого покоління.  

Загребельна Н.М., методист РМК, презентувала учасникам творчої майстерні методичну розробку «Виготовлення штучних квітів із серветок» (авторська розробка Дрозд Л.П., вчитель трудового навчання Солончаківського НВК).

Попова Л.І., керівник гуртка «В`язання гачком» Школи естетичного виховання с. Парутине, ознайомила присутніх з новими матеріалами, які можуть використовуватися для виготовлення поробок.

Майстер-класи проведені педагогами району дали змогу ознайомитися з новими видами виробничих технологій. Технікою «холодний батик» та професійними секретами її застосування охоче поділилася Попова Л.І. Не лишило байдужих “Великоднє  курчатко” віртуозно зв’язане з гачком ниток Кельбас О. О., методистом РМК. А її підставки під гарячий посуд  виготовлені з мотузки стануть у пригоді будь-якому кухарю.

Моделювання тематичних іграшок напередодні Великодніх свят надало можливість учасникам семінару визначитися з майбутніми подарунками, виготовленими власноруч, для рідних, близьких та знайомих. Кожен технологічний показ майстра викликав непідробну цікавість у колег, а оригінальність та неповторність виконаних робіт свідчили про самобутню майстерність педагогів-митців.


Сформовані в процесі майстер-класів уміння й навички наставники зможуть використовувати під час викладання курсів з трудового навчання  серед учнів 5-11 класів.

Загребельна Н.М.
методист РМК

неділя, 10 квітня 2016 р.

ПРИРОДОЗНАВСТВО — НЕ "СВІТОЗНАВСТВО"

У новій Концепції молодшої школи є позиції, які відствоювала наша група (25 дітей (ми пропонували 24), поділ з 20 (ми пропонували з 18), інтеграція предметів, зменшення навантаження, універсальність вчителя), ТОМУ ми маємо надію, тому приділяємо увагу проблемі, тому намагаємося зупинити вкрай невдалі пропозиції Концепції. Зокрема, уведення нового шкільного предмету.
СВІТОЗНАВСТВО — "калька" з нерозуміння предмету вивчення природознавства, з завдань виховання здорового способу життя та суті процесу інтеграції шкільних предметів.

Є небезпека отримати новий шкільний предмет без предмету вивчення.
Немає предмету "Я і світ", немає предмету "Охорона здоров’я", як немає інтеграції мистецтва з математикою через розмальовку зайчиків з задачі.
Вибачте за бурхливий початок з запереченнями. Хочу привернути вашу увагу: батьків, тому що все, так чи інакше, ляже на ваші плечі; вчителів молодшої школи, тому що критика змін заради критики не є конструктивом; вчителів середньої і старшої, тому що вказувати потім на молодшу як на винувату у всіх ваших невдачах, буде не дуже доречно.

Завершу коротко думку з математикою і мистецтвом. Інтеграція мистецтва і математика ще й як можлива: числа Фібоначчі, золотий перетин (січення) Да Вінчі; закони композиції тощо. При чому тут розмальовки? Я не закликаю вчити в 1 класі ні числа Фібоначчі, ні золотий перетин. Я прошу перестати підміняти поняття і категорії мислення, не руйнувати з дитинства мозок дитини, називаючи цей процес руйнації формуванням наукового мисленння.
Підміняти реальність говорінням на задану тему вже стало нормою педагогічного середовища. В обговореннях Концепції вчителі молодшої школи в один голос наголошують на зв’язку між шкільним предметом "охорона здоров’я" і здоров’ям школярів. Ми всі свідки різкого зниження рівня здоров’я школярів останні 20 років і підвищення рівня захворюваності http://www.health.gov.ua/…/43b1706f2a42e62bc2256ddc0039a330… Це приблизно час, який в школах уведено прдемет "охорона здоров’я". Вчителі мають на увазі цей зв’язок?

НЕ втомлююся повторювати: піклування про здоров’я школярів, виховання здорового способу життя, ТАК САМО як і етика, — Є НОРМОЮ КОЖНОГО УРОКУ, КОЖНОЇ ХВИЛИНИ ЖИТТЯ ШКОЛИ. Ні "охорона здоров’я", ні "етика" не можуть бути окремими шкільними предметами. Ви ж не очікуєте від дитини, що вона постійно проводитиме хімічні досліди, наприклад, з іжею, або писатиме реферат, наприклад, на тему вашого спілкування за обідом. На ці речі в дитини є окремі шкільні предмети. ЗДОРОВ’Я і ПОВЕДІНКА - те, що завжди і всюди.

Резюмую: я підтримую (бо давно це відствоюю) "знешкодженя" як окремих шкільних предметів "охорона здоров’я" та "етика" з одночасним формуванням у вчителів та керівників шкіл, у всього життя школи здоров’язбережувального виховання та підтримки статусу вчителя як носія норм етики.
НЕбезпека! Інтеграція декількох предметів в один новий шкільний предмет "світознавство", що є, безперечно, гарним наміром, може призвести до протилежного очікуваному результату.

1. неможливо формувати наукове мислення в ході вивчення шкільного предмету, де відсутній предмет вивчення; (Спробуємо перекласти, що завжди допомагає. Наприклад, наше "природознавство" російською "естествознание", англійською "science". Вони ж історично (від Аристотеля) - фізика (що у ті часи було рівнозначно "філософія", тому що завдання було одне - зрозуміти закони Всесвіту). Що таке "світознавство"? "Мирознание", "миропонимание"? Що очікуємо в результаті і які методи дослідження пропонуємо дітям? У природознавсті і очікувані результати - знання і вміння, і процес - пізнання, і методи, якими досягається процес і результат, зрозумілі і апробовані (!!). Маємо спитати, вивчаємо світ чого? Далі самі. 

ПРИРОДОЗНАВСТВО
2. розставте пріоритети! - не назва має значення (назва вже є - ПРИРОДОЗНАВСТВО), необхідний чіткий перелік очікуваного результату: що має знати дитина, якими вміннями володіти, тоді інтеграція сама себе виявить, зміст сформується, а вчитель знатиме, що робити, що вчити. По великому рахунку, чіткі вимоги до знань, вмінь і навичок дітей знімають частково і проблему підручників

3. МІНІМУМ шкільних предметів - МАКСИМУМ якості розуміння дитиною, ДЕ вона знаходить, ЩО зараз вчить, ЯКІ питання виникають. Для того, щоб навчити дитину необхідних життєвих умінь - розрахуватися карткою, оцінити погоду і відповідно вдягнутися тощо, - немає потребу вводити у розклад нові предмети! Необхідно дуже мало: самому вчителю знати про це і хотіти вчити дітей.

Моя спроба допомогти молошій школі не вирішую головну проблему - КАДРИ. В молодшу школу немає черг... А мали б бути! Держава має технології як це зробити. З чергами у поліцію ж вийшло!

Бажаю всім вчителям молодшої шкои віри у себе!
Коли ви заходите в клас, жодна дитина не має задачі контролювати виконання вами всієї дурні, що накопичилася за ці роки в організації освіти 


Олена Князева
голова ВГО "Асоціація вчителів
 біології України", вчитель-методист, 
кандидат педагогічних наук

Обговорюємо проекти розвантажених навчальних програм

Міністерство освіти і науки оприлюднило для громадського обговорення проекти розвантажених навчальних програм для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів.

Доопрацювання навчальних програм здійснювали спеціально створені робочі групи, роботу яких координували департамент загальної середньої та дошкільної освіти МОН та Інститут модернізації змісту освіти.

Загалом, робочими групами представлено майже 40 навчальних програм з предметів для учнів 10-11 класів загальноосвітніх закладів.

Громадське обговорення проектів програм триватиме до 15 травня 2016 року, після чого вони мають бути доопрацьовані з урахуванням зауважень громадськості.

 Вчителі можуть надсилати зауваження та пропозиції на електронні адреси, вказані у файлах до кожної програми.

четвер, 7 квітня 2016 р.

З 1 травня підвищать зарплатню освітянам

На засіданні Кабінет Міністрів України 6 квітня ухвалив низку рішень щодо підвищення соціальних стандартів та посадових окладів для працівників І тарифного розряду ЄТС з 1 травня, що передбачає збільшення прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії та зарплат працівників бюджетної сфери. Про це повідомив міністр соціальної політики Павло Розенко.

Зокрема, він повідомив, що з 1 травня 2016 року прожитковий мінімум підвищиться в середньому на 5,2%. Для працездатних осіб (мінімальна зарплата) він буде складати 1450 гривень, для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія), - 1130 гривень, для дітей віком до 6 років - 1228 гривень, для дітей віком від 6 до 18 років – 1531 гривню.

«Ми запроваджуємо режим постійного підвищення державних соціальних стандартів для відновлення купівельної спроможності громадян», - сказав міністр.

За словами Розенка, паралельно з підвищенням соціальних стандартів відбудеться підвищення посадових окладів І тарифного розряду ЄТС.

«Це стосується 3,5 мільйона працівників бюджетної сфери – вчителів, лікарів, працівників соціальної сфери, культури. Мінімальна заробітна плата підвищується на 5,2%, проте посадовий оклад працівника І тарифного розряду підвищується на 6,5%», - зазначив він.



середа, 6 квітня 2016 р.

Програма співробітництва в рамках проекту «Європейські освітні ініціативи»

Як на мій погляд - універсальний, амбітний проект, який покликаний модернізувати систему ІТ-освіти в нашій країні, а також розкрити повною мірою потенціал підростаючого покоління, забезпечивши при цьому кожного бажаючого якісною сучасною освітою у сфері інформаційних технологій. Програми співробітництва ІТ-індустрії із загальноосвітніми навчальними закладами може забезпечити безперешкодний доступ до якісної ІТ-освіти школярів та вчителів, навіть і в сільській місцевості.                                                                                                                                                                                                                                                               

                                                         УМОВИ ПРОЕКТУ

вівторок, 5 квітня 2016 р.

Атестація керівних та педагогічних кадрів

З метою стимулювання цілеспрямованого безперервного підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників, росту їх професійної майстерності, розвитку творчої ініціативи, підвищення престижу й авторитету, забезпечення ефективності навчально-виховного процесу щорічно проводиться оцінка роботи кожного педагогічного працівника за останні 5 років.

Ось і цього року 01 квітня на базі відділу освіти, молоді та спорту Очаківської районної державної адміністрації відбулося засідання районної атестаційної комісії ІІ рівня, яка атестувала 46 педагогічних працівників району, з них - два методиста районного методичного кабінету, 37 - педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, 7 педагогів дошкільних  навчальних закладів.

За результатами голосування:
Працює атестаційна комісія
п’яти педагогам присвоєно кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії»  
Кондратюк Ірині Іванівні, вчителю української мови та літератури Куцурубської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка;
Михайловій Олені Володимирівні, вчителю біології Іванівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім..І.Рачкова;
Дрозд Людмилі Петрівні, вчителю трудового навчання Солончаківської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Амонгаєвій Анні Володимирівні, вчителю біології Чорноморської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Карачевській Галині Едмундівні,вчителю зарубіжної літератури Василівської ЗОШ І-ІІІ ступенів;

трьом педагогам присвоєно кваліфікаційну категорію «Спеціаліст І категорії»
Остапчук Антоніні Олександрівні - вчителю початкових класів Острівського навчально-виховного закладу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад»;
Лахтіоновій Ірині Вікторівні- вчителю зарубіжної літератури Василівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Маєвській Тетяні Володимирівні - методисту районного методичного кабінету при відділі освіти, молоді та спорту райдержадміністрації.

Присвоєно педагогічне звання «Старший учитель»
Бублик Наталії Василівні - вчителю математики Куцурубської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Т.Г.Шевченка;
Михайловій Олені Володимирівні, вчителю біології Іванівської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені
 І. Рачкова;
Величко Сергію Павловичу,вчителю фізичної культури Козирської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Гуровій Ларисі Дмитрівні, вчителю початкових класів Рівненської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Шевченко Надії Вікторівні, вчителю початкових класів Кам’янської ЗОШ
І-ІІІ ступенів.

Присвоєно педагогічне звання «Учитель-методист»
Якушовій Ірині Вікторівні , вчителю початкових класів Парутинської ЗОШ
І-ІІІ ступенів;

Атестовано на відповідність займаній посаді
Гурову Ганну Миколаївну ,директора Рівненської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Сидорчук Аллу Михайлівну , директора Чорноморської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Яковенко Анастасію Іванівну ,заступника директора з  виховної роботи Іванівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. І. Рачкова ;
Дрозд Жанну Анатоліївну,заступника директора з навчально-виховної роботи Солончаківської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Остапчук Вікторію Дмитрівну ,заступника директора з навчально-виховної роботи Козирської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Пацюк Людмилу Ярославівну ,заступника директора з навчально-виховної роботи Рівненської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Кудрю Ірину Олександрівну,заступника директора з навчально-виховної роботи Чорноморської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Ковердій Олександру Іванівну,заступника директора з виховної роботи Чорноморської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Васильєву Олену Леонідівну - директора Покровської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Щиро вітаємо колег-педагогів.
Бажаємо  їм міцного здоров’я, наснаги та подальших творчих успіхів та досягнень у їх професійній діяльності.

 Головний спеціаліст відділу освіти, 
молоді та спорту Очаківської 
райдержадміністрації
Соколовська К.Б.





понеділок, 4 квітня 2016 р.

Всеукраїнська науково-практична конференція

Анна Михайлівна Старєва запрошує взяти участь учителів навчальних закладів різних типів, завідувачів/методистів закладів післядипломної педагогічної освіти та методичних кабінетів, які відповідають за шкільну освітню галузь «Суспільствознавство», представників громадських організацій, об’єднань, асоціацій до участі у Всеукраїнській науково-практичній конференції.  


неділя, 3 квітня 2016 р.

Майстер-клас з Кінбурнської коси

На Кінбурнській косі стартувала  традиційна весняна акція «Зроби домівку для пернатого друга», оголошена  природно – заповідними об’єктами: РЛП «Кінбурнська коса» та НПП «Білобережжя Святослава».
В очікуванні птахів юні природоохоронці – учні Покровської та Василівської шкіл обладнали місця гніздування, змайстрували та розвісили будиночки для птахів. Результати природоохоронної і творчої діяльності учнів стали підґрунтям для участі у конкурсі дитячої творчості «День зустрічі птахів – 2016», оголошеному Київським еколого – культурним центром і Всеукраїнською громадською організацією «Жива планета». 
Юрій Хомутянський – учень 6 класу Покровської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Нова дуплянка для пташки - крутиголовки
Невід’ємною частиною нашого життя на Кінбурнській косі є птахи, а березень у Покровській школі – це місяць турботи про птахів, що мешкають поруч із нами і за якими ми маємо змогу спостерігати.

Неподалік від нашої школи знаходиться вільховий гайок - Покровська сага – місце мешкання багатьох видів птахів. У кінці квітня, коли дерева вже вкриті молодою зеленню, повернуться на своє місце гніздування родичі дятлів – крутиголовки. Вони менш за розмірами та дуже нагадують жайворонка. Під час співу самець стукає дзьобом по дуплу, яке він вибрав, щоб привернути увагу самиці. 
Чому така назва? Якщо ви візьмете птаха у руки, він розправляє хвіст, наїжачує пір'я, при цьому крутить шиєю, очима, видаючи шиплячі звуки. Така поведінка більш нагадає змію, а не крутиголовку.
Через слабкий дзьоб крутиголовки власного дупла ніколи не довбають, а займають вже готове, але гніздитися починають пізніше, тому місць, придатних для гнізда, їм залишається зовсім небагато. Іноді вони викидають з дупла «законних господарів» та поводяться дуже агресивно по відношенню до сусідів.
Тому я змайстрував нову дуплянку для крутиголовки,  «жиле приміщення» якої нагадує природне дупло.
Для виготовлення дуплянки мені знадобилися: колода, 
сокира, шуруповерт, саморіз, дриль та дріт
Діаметр отвору дуплянки повинен бути 3-4 см. Колоду я обрав діаметром приблизно 25 см, а висотою 35см. У середину дуплянки я поклав стружку,  розмістив її на дерево  на висоті 3 м. Сподіваюся, що невдовзі матиму можливість спостерігати за життям крутиголовки саме в цій дуплянці.
Роман Бородін – учень 6 класу Покровської ЗОШ І-ІІІ ступенів  

Гнізда на воді
Активну участь у будівництві штучних острівців – купин для куликів взяли учні Покровської школи. Кулики, перебуваючи на березі водойми, не завжди можуть бути в безпеці.
Гнізда для куликів необхідно розташувати на воді. Тому, попрямувавши до найближчого від школи озера, під назвою Церковне, ми майстрували гніздівлі для куликів. Для цього нам знадобилися інструменти: кілочки, гілля сосни, дернина та інші.
За даними методичних рекомендацій по сприянню гніздуванню НПП «Білобережжя Святослава» - острівці - купини будуються шляхом вбивання в дно дерев’яних паколів, між якими укладається хмиз, а над водою шар сіна та куски дерну з травою.
 

Вікторія Передрій – учениця 6 класу Василівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Лиски – птахи, що люблять чисту воду та тишу
Лиска - невеликий водоплавний птах родини Пастушкових. ЇЇ не складно впізнати.
Це чорний птах з  білою шкірястою бляшкою на лобі. На Кінбурнській косі він зимує на Ягорлицькій затоці та  Дніпро-Бузькому лимані та виводить пташенят на лимані та озерах в плавнях. Я вирішила побудувати гніздо для цього водоплавного птаха тому, що останні декілька років лиски на узбережжі лиману біля мого села чомусь перестали гніздитися. А раніше їх було декілька пар. Напевно їх не влаштовує сміття, якого тут стало безліч. Птахи – це тендітні створіння, вони люблять чисту воду та тишу.

Я хочу повернути хоч одну пару лисок на їх місце колишньої домівки. Але спочатку – прибирання, а потім будівля та встановлення штучного гнізда. Маю надію, що цієї весни воно не залишиться порожнім.
Крістіна Цвєткова  - учениця 9 класу Василівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Як захистити куликів – ходуличників
Я хочу розповісти про птахів, які минулої весни оселилися на озері неподалік нашого села. Вони зачарували мене своєю граціозністю та культурою спілкування між собою. Цих птахів називають куликами- довгонігами або ходулочниками і недарма, бо по воді, на своїх довгих червоних ніжках, вони обережно ступають навіть не сколихнувши воду. А їжу дістають із води теж культурно і не поспішаючи.
На жаль, в зв’язку з висиханням озер, гнізда стають доступними для   хижаків. Розорюють їх також сірі ворони, круки та мартини.
Коли ці птахи почали будувати собі гнізда вздовж берегової лінії озера ми із однокласниками дуже зраділи, бо знаємо, що ці птахи занесені до Червоної книги України. Та коли в гніздах з`явилися маленькі яєчка на беріг прибігли сільські собаки і знищили гнізда. Тому птахи були змушені залишити наше озеро.
В цьому році я вирішила посеред нашого озера збудувати платформу для ходуличників, щоб уберегти їх від хижаків. 
Такий спосіб, я думаю, має збільшити кількість довгоногів на нашій Кінбурнській косі.  
Природно – заповідні парки: НПП «Білобережжя Святослава» та РЛП «Кінбурнська коса» щиро витають учасників акції та бажають перемоги у конкурсі дитячої творчості «День зустрічі птахів – 2016», а також дякують вчителям Покровської та Василівської шкіл: І. В. Щегловій, О. А. Каптуру,  І.В. Лахтіоновій та Василівському науково – дослідницькому природоохоронному відділенню НПП «Білобережжя Свясослава» за допомогу.    
Координатор акції І. Форманюк,
провідний фахівець з екоосвіти 
РЛП «Кінбурнська коса» та 
НПП «Білобережжя Святослава»